Ubezpieczenie w KRUS dla rolnika-przedsiębiorcy

Bożena Wawrzynowska    |    04 października 2016    |    4 komentarze

Drogi Czytelniku!

Na zapytanie mojego znajomego jakiś czas temu zagłębiłam się w tematykę i odpowiedź na pytanie: czy rolnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą może być ubezpieczony w KRUS?

Odpowiedź na to jest jak najbardziej na tak!

Nie ukrywam, iż taka możliwość ucieszy niejedną osobę, która zamierza założyć działalność gospodarczą i przynajmniej na początku liczy każdy grosik, a perspektywa zapłaty co miesiąc sporej kwoty tytułem ubezpieczenia w ZUS-ie bywa przerażajaca a nawet odpychająca!

I wtedy „na ratunek” przychodzi możliwość ubezpieczenia w KRUS-ie gdzie kwota ubezpieczenia z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej na dzień dzisiejszy wynosi 264,00 zł co kwartał.

Jednak należy pamietać, drogi Czytelniku, iż KRUS od osoby, która będąc rolnikiem prowadzi też pozarolniczą działalność gospodarczą i z tych tytułów jest ubezpieczona w KRUS domaga się kwoty 2 razy po 264,00 zł- ponieważ raz z tytułu ubezpieczenia jako rolnik natomiast drugi raz z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Jednak to i tak bywa kwota niższa aniżeli kwota miesięcznego ubezpieczenia w ZUS.

I tutaj kolejna pozytywna rzecz- nie tylko rolnik ale także domownik rolnika może skorzystać i prowadząc działalność gospodarczą być ubezpieczonym w KRUS.

Jak wszędzie jednak są warunki jakie zarówno rolnik jak i domownik rolnika musi spełnić aby mógł być ubezpieczony w KRUS. I tak będzie mógł być ubezpieczony w KRUS jeśli:

  1. podlegał wcześniej ubezpieczeniu KRUS w pełnym zakresie z mocy ustawy nieprzerwanie przez co najmniej 3 lata i nadal prowadzi działalność rolniczą, lub stale pracuje w gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub w dziale specjalnym w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników;
  2. złoży w KRUS oświadczenie o kontynuowaniu tego ubezpieczenia w terminie 14 dni od rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub rozpoczęcia współpracy przy jej prowadzeniu. Ważna kwestia: Niezachowanie terminu na złożenie oświadczenia jest równoznaczne z ustaniem ubezpieczenia od dnia rozpoczęcia wykonywania pozarolniczej działalności gospodarczej lub współpracy przy jej prowadzeniu. Oświadczenie można złożyć na wniosku o wpis do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej (CEIDG-1). Złożenie wniosku w tej formie do organu ewidencyjnego traktowane jest jak dotrzymanie terminu złożenia oświadczenia w KRUS;
  3. nie jest pracownikiem i nie pozostaje w stosunku służbowym;
  4. nie ma ustalonego prawa do emerytury lub renty albo do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;
  5. kwota należnego podatku dochodowego za poprzedni rok podatkowy od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej (jeżeli działalność ta była prowadzona) nie przekracza określonej kwoty granicznej. Roczna kwota graniczna podlega corocznej waloryzacji wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem i jest ogłaszana w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, w drodze obwieszczenia ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.

Zaświadczenie naczelnika właściwego urzędu skarbowego lub oświadczenie o kwocie należnego podatku dochodowego od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za poprzedni rok podatkowy rolnik lub domownik prowadzący w poprzednim roku podatkowym pozarolniczą działalność gospodarczą obowiązany jest złożyć w KRUS wraz z oświadczeniem, o którym jest mowa w pkt 2).

Uwierz mi drogi Czytelniku choćby w sferze finansowej powyższe rozwiązanie jest niezwykle korzystne! Wiem o tym na przykładzie kilku znajomych osób, którym też radziłam i pomagałam aby skorzystali z tego rozwiązania.

Oczywiście wszystko ma swoje plusy i minusy- ewidentnym minusem jest wysokość w późniejszych latach emerytury rolniczej, gdzie wszyscy znawcy tematu doskonale wiedzą jak niska potrafi być. Ale cóż- życie to sztuka wyboru, który każdy człowiek w swoim musi dokonywać. Jednak nic nie jest dziś do końca pewne – i tak samo podejrzewam będzie z naszymi emeryturami w przyszłości, bez względu czy z ZUS-u czy z KRUS-u.

W razie wątpliwości zapraszam Cię czytelniku do kontaktu z moją kancelarią w tym miejscu >>

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Joanna Październik 5, 2016 o 22:54

Dzień dobry Pani Mecenas! Jako rolnik mam ubezpieczenie w KRUS. A teraz chce założyć działalność gospodarczą nie związaną w byciem rolnikiem – czy będę musiała płacić składki ZUS? Czy też KRUS już mi wystarczy?

Gratuluję Pani świetnego bloga!
Joanna

Odpowiedz

Bożena Październik 6, 2016 o 08:18

Szanowna Pani Joanno,

W przypadku założenia przez Panią pozarolniczej działalności gospodarczej, o której Pani pisze w swoim zapytaniu, nie będzie Pani musiała z tytułu jej prowadzenia płacić składek ZUS. Może Pani być również wtedy ubezpieczona w KRUS- ale proszę pamietać, że KRUS będzie wtedy domagał się podwójnej stawki kwoty ubezpieczenia emerytalno-rentownego tj. 2* 264,00 zł czyli kwoty 528,00 zł. Jeśli zdecyduje się Pani na podwójne ubezpieczenie w KRUS to proszę mieć na uwadze obostrzenia oraz obowiązki jakie należy co rocznie spełniać (m.in. nieprzekraczania kwoty podatku dochodowego ponad corocznie ustalany próg kwoty granicznej, przedkładanie informacji pisemnej w placówce KRUS). O warunkach i obowiązkach jakie niesie z sobą dodatkowe ubezpieczenie w KRUS wspominałam w moim wpisie.
Bardzo dziękuję za miłe słowa dotyczące bloga.

Odpowiedz

Joanna Październik 7, 2016 o 20:24

Bardzo dziękuję Pani Mecenas!

Wyjaśniła mi Pani moją sytuację. Polecę bloga dalej, bo warto aby więcej osób pracujących poza miastem wiedziało, że mają takie źródło wiedzy.

Pozdrawiam i dziękuję!
Joanna

Odpowiedz

Bozena Październik 7, 2016 o 20:54

Cieszę sie niezmiernie, ze mogłam pomoc!
Pozdrawiam rownież!

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: